rzeczoznawca nieruchomości

Czy przy wycenie nieruchomości potrzebny jest rzeczoznawca?

Obecnie rynek nieruchomościami jest niesamowicie ogromny i wciąż cieszy się dużą popularnością. W jego skład wchodzą m. in. inwestorzy, kredytobiorcy czy przedsiębiorcy. W Polsce tematy nieruchomości są poruszane przede wszystkim dzięki Seminariom Rynku Nieruchomości, podczas których omawiane są wszelkie akuratności z tego zakresu.

Rzeczoznawca i profesjonalna wycena

rzeczoznawca nieruchomościRynek nieruchomościami ciągle się zmienia, a wyceną nieruchomości może zająć się jedynie rzeczoznawcza majątkowy. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ tylko on może faktycznie określić wartość nieruchomości. Warto tutaj zaznaczyć, że osoby działające w tym zakresie, ale nie mające do tego uprawnień grozi kara grzywny do 50 tys. zł. Rzeczoznawcę majątkowego łatwo znaleźć w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych, który prowadzony jest przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii. Rejestr ten jest dostępny publicznie, więc bardzo łatwo można sprawdzić, czy dana osoba podająca się za rzeczoznawcę majątkowego ma odpowiednie do tego kwalifikacje. W czasie wyceny należy pamiętać, że wartość a cena nieruchomości to dwa różne pojęcia. Przede wszystkim dlatego, że wartość nieruchomości to szacowana cena, którą będą w stanie zapłacić nabywcy za nieruchomość. Natomiast cena nieruchomości to kwota, jaką sprzedający bezpośrednio otrzyma od kupującego. Należy wziąć w tym przypadku pod uwagę np. możliwość do negocjacji i zmiany ostatecznej ceny.

rzeczoznawca nieruchomościTakiej wyceny najczęściej dokonuje rekomendowany rzeczoznawca nieruchomości w Warszawie na potrzeby sądów lub banków. W czasie wyceny rzeczoznawcza jest zobowiązany do tego, żeby sporządzić operat szacunkowy. To autorska opinia rzeczoznawczy o wartości nieruchomości, w której znajdzie się również np. opis stanu nieruchomości. Ważne jest, żeby operat szacunkowy dokładnie określał postępowanie, jakie przeprowadził rzeczoznawcza majątkowy, ponieważ dzięki niemu zostanie określona wartość nieruchomości. Taką opinię można także zaktualizować, jeśli od momentu jej wystawienia coś się zmieniło. W takich sprawach istotne jest również zaangażowanie rzeczoznawcy w pracę, jego terminowość i rzetelność. Rzeczoznawca majątkowy będzie potrzebny również przy decyzji podjęcia kredytu hipotecznego. W takiej sytuacji konieczna jest profesjonalna wycena nieruchomości.

Często bywa tak, że właściciele nieruchomości potrafią sami oszacować wartość posiadanych gruntów. Jednakże zdarzają się sytuacje, gdzie do takiej wyceny konieczny jest rzeczoznawca majątkowy. Zazwyczaj są to sprawy ściśle związane z negocjacjami z bankiem, ubezpieczycielem lub osobą kupującą.

Więcej na stronie https://www.estimus.com.pl