wykrywacz kłamstw

Czy wariografy są wiarygodne?

Badania wariografem, wraz z upływem czasu, zdobywają coraz większe grono zwolenników. Ich niepodważalna skuteczność powoduje bowiem, że ich zastosowania mogą wykraczać zdecydowanie ponad kwestie związane ze sprawami kryminalnymi. Wiele osób zastanawia się jednak, czy takie badania są wystarczająco skuteczne.

Badania wariografem – jaka jest skuteczność?

wykrywacz kłamstwJak się okazuje, prawidłowo wykonane badanie wariografem, są skuteczne na poziomie dochodzącym nawet do 98 %. Wbrew pozorom, badanie wykrywaczem kłamstw nie daje jednoznacznego wyniku, czy ktoś kłamie czy też nie. Urządzenie to jedynie zbiera i podaje wyniki z rozmieszczonych różnych czujników na całym ciele, które kontrolują zachowanie układu nerwowego w sytuacji dla niego stresowej. Dlatego też, pytanie, czy wariograf jest wiarygodny i niezawodny są zupełnie bezzasadne. Oczywiście, w związku z tym, kluczowe jest właściwe przeanalizowanie zebranych przez to urządzenia wyników. Układ nerwowy w stresujących dla niego sytuacjach, wywołanych w tym przypadku niewygodnymi dla danej osoby pytaniami, zawsze reaguje w jeden, konkretny sposób. Widoczne jest przede wszystkim zwiększone pocenie się, wzrost ciśnienia tętniczego, oraz pulsu.

kłamanieDlatego właśnie kluczowe jest zlecenie wykonania takiego badania profesjonalistom. Ważne jest również to, aby osoba prowadząca badanie właściwie przygotowała badaną osobę do całego procesu. Wszelkie, zewnętrzne sytuacje stresowe, wywołane na przykład przez stresujący przebieg całego badania, mogą bardzo negatywnie odbić się na miarodajności jego wyników, zmniejszając je nawet o połowę. Dlatego też zawsze należy objaśnić badanej osobie, na czym badanie wykrywaczem kłamstw polega, oraz jakie są jego cele. Wskazane jest również, aby odizolować skutecznie badaną osobę od czynników zewnętrznych, takich jak hałasy uliczne, czy też dźwięki rozmów. Na wiarygodność badania mogą mieć także wpływ różne zaburzenia i choroby osoby badanej. Trzeba się więc upewnić, że nie choruje ona na nerwice, czy też nie boryka się nieuregulowanym nadciśnieniem tętniczym. Mogą one dawać określone objawy ze strony układu nerwowego nawet bez widocznego czynnika stresogennego.

Badania wariografem, wbrew pozorom mogą być niezwykle miarodajne. Ich szacowana dokładność, może niemal sięgać stu procent. Aby tak jednak było, badanie to musi się odbywać zgodnie z pewnymi, ściśle określonymi regułami. Bardzo ważne jest również, aby osoba badan była właściwie przygotowana do wzięcia w nim udziału, oraz aby prawidłowo izolować ją od wszelkiego rodzaju czynników zewnętrznych, mogących zaburzyć miarodajność takich badań.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.bez-klamstw.pl!