jak otworzyć firmę w niemczech

Czy warto otworzyć firmę w Niemczech?

W obecnej sytuacji w Polsce bardzo trudno rozpocząć własną działalność gospodarczą – wysokie koszty prowadzenia firmy wynikające z podatków, wysokich składek ZUS, niepraktyczne i często nieprofesjonalne podejście urzędów często odstrasza Polaków od wystartowania z własnym biznesem.

Szybkie otworzenie firmy

jak otworzyć firmę w niemczech	Przez to przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na założenie firmy za granicą, najlepiej bez konieczności opuszczania swojego kraju. Taką możliwość dają nam niemieckie warunki, gdzie już od 2011 roku każdy Polak może założyć własną działalność bez konieczności zameldowania na terenie naszego zachodniego sąsiada. Bez przeszkód możemy otworzyć spółkę lub działalność jednoosobową. Posiadanie „wirtualnego biura” na terenie Niemiec jest działaniem powszechnym i całkowicie zgodnym z prawem, co więcej – wiele spółek zajmuje się wspieraniem osób, które nie wiedzą jak otworzyć swoją firmę w Niemczech. Takie rozwiązanie jest idealnym wyjściem dla osób uzyskujących wysokie zyski na zasadzie umów o dzieło, które chcą zacząć odprowadzać składkę zdrowotną i emerytalną. Taki sposób zatrudnienia na tego typu umowie nie gwarantuje nam bowiem poszerzania naszych składek, które normalnie byłyby odprowadzane w przypadku umowy o pracę. Założenie firmy na terenie Niemiec wiąże się między innymi ze zmniejszeniem zakresu obowiązków w porównaniu do działalności zarejestrowanej w Polsce.

jak otworzyć firmę w niemczech	Nie istnieje przede wszystkim obowiązek płacenia podatków z tytułu ubezpieczenia społecznego. Z drugiej strony zmuszeni jesteśmy odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne, które jest wyższe niż w naszym kraju i waha się między 300–350 euro miesięcznie przy średnich zarobkach. Rekompensuje to jednak kwota wolna od podatku, która u naszych sąsiadów wynosi ponad 9 tysięcy euro. Przypomnijmy, że w Polsce jest to trochę nieco ponad 3 tysiące złotych przy zarobkach przekraczających 13 tysięcy złotych. Warunki do prowadzenia działalności są o wiele lepsze za Odrą, co potwierdza wielu przedsiębiorców, którzy poczynili taki krok. Praktyka pokazuje również, że osoby, które zdecydują się na taki krok o wiele częściej również przeprowadzają się do miejsca, w którym zarejestrowana jest ich firma. Założenie najprostszego rodzaju działalności gospodarczej w Niemczech (tzw. Gewerbe) nie powinno nam zająć więcej niż kilka godzin.

Musimy jedynie zarejestrować się w odpowiednim urzędzie i odebrać w nim zaświadczenie o prowadzeniu firmy, koszt takiej rejestracji waha się od 30 do 60 euro. Musimy jeszcze udać się do urzędu skarbowego, by uzyskać numer podatkowy. Nadanie go może trwać od dwóch do sześciu tygodni.