windykacja długów

Jak przebiega windykacja długów?

Choć większości z nas windykacja długów z pewnością kojarzy się w pierwszym momencie niezwykle negatywnie, to jednak wszelkie opowieści o tym jakoby dany windykator gnębił dłużnika za pomocą różnych, bardziej lub mniej moralnych metod są w rzeczywistości bardzo przesadzone. Prawda o windykatorach wygląda bowiem zupełnie inaczej – ich naczelnym celem jest bowiem wypracowane pewnego konsensusu, który umożliwi nam szybką i możliwie najkorzystniejszą spłatę długów.

Jak przebiega windykacja długów?

windykacja długów Na samym wstępie warto zauważyć, iż w Polsce funkcjonuje obecnie wiele profesjonalnych firm windykacyjnych, które oferują nam szybkie odzyskanie naszej należności. Windykacja długów w Warszawie, Poznaniu, Krakowie czy Wrocławiu zawsze przebiega jednak według pewnych schematów. W pierwszej kolejności osoba zadłużona otrzymuje stosowne pismo, w którym firma windykacyjna informuje o tym, iż dany dług został przez nią przejęty i w stosownym czasie zostanie on wyegzekwowany. W następnej kolejności wynajęty przez daną firmę windykator próbuje skontaktować się z dłużnikiem. Podczas rozmowy telefonicznej, korespondencji e-mailowej bądź rozmowy w cztery oczy, zostaną nam zaproponowane różne opcje spłaty długów. Pamiętajmy przy tym o tym, iż windykator nie będzie chciał nas wówczas pogrążyć, lecz wręcz przeciwnie – może nam on zaproponować bardzo korzystne, racjonalne i przede wszystkim uczciwe możliwości spłaty długu.

windykacja długówWarto więc na tym etapie zdecydować się na polubowną współpracę. Dzięki temu unikniemy bowiem wejścia na drogę sądową, o której dana firma windykacyjna poinformuje nas za pomocą stosownego pisma. Musimy bowiem liczyć się z tym, że proces sądowy będzie wiązał się z jeszcze większymi wydatkami oraz nerwami, których każdy z nas chciałby przecież uniknąć. Musimy także zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nie zdecydujemy się na nawiązanie współpracy, firma windykacyjna może wszcząć tzw. windykację terenową, podczas której upoważniona do odzyskania należności osoba, może zjawić się w naszym miejscu zamieszkania i odebrać nam nasze dobra materialne. Choć w skrajnych przypadkach firmy windykacyjne w istocie wkraczają z dłużnikiem na drogę sądową, to pamiętajmy jednak o tym, iż jest to swego rodzaju ostateczność, do której sami doprowadzamy.

Warto więc współpracować z windykatorem, który podobnie jak my, jest przecież człowiekiem. Ustalenie zdroworozsądkowego konsensusu oraz opracowanie planu spłaty zadłużenia, pozwoli nam więc uniknąć przykrych konsekwencji. Pamiętajmy bowiem o tym, że wszelkie zadłużenia musimy zawsze spłacić – nie tylko ze względów typowo moralnych, ale również prawnych.