prawnik

Jakie cechy powinien posiadać dobry adwokat rodzinny?

Prawo rodzinne i postępowania z nim związane uważane są za jedne z najtrudniejszych. Dużą rolę odgrywa tu emocjonalne podejście osób uczestniczących w postępowaniu, niezależnie od jego przedmiotu. Rzetelny, opanowany prawnik może więc odgrywać w tym przypadku kluczową rolę. Jakimi cechami winien się odznaczać?

Dobry adwokat rodzinny — to znaczy jaki?

młotek sądowyW sformułowaniu „prawo rodzinne” zawiera się tak naprawdę wiele spraw, z którymi przychodzi się mierzyć adwokatowi. Od rozwodów, poprzez sprawy o przyznanie alimentów aż do kwestii spadkowych. Ten dział regulacji niestety dość często ulega zmianom legislacyjnym, dlatego kluczowe jest, aby taka osoba specjalizowała się w tym jednym dziale i była na bieżąco z nowymi przepisami. Tylko w ten sposób osoby zwracające się o pomoc mogą mieć pewność, że ich racje będą bronione przed sądem przez kompetentnego fachowca. W przypadku adwokata od prawa rodzinnego bardzo ważne są też jego cechy osobowości. Ze względu na charakter prowadzonych spraw, taki prawnik powinien odznaczać się bardzo dużą empatią. Dzięki umiejętności wczucia się w problemy swojego klienta może łatwiej znaleźć najlepsze rozwiązanie w danej sytuacji, co zwiększy jego efektywność.

prawnikDodatkowo w odróżnieniu od innych gałęzi prawa, prawo rodzinne dotyczy często delikatnych kwestii i obydwu stronom niekoniecznie zależy na eskalacji konfliktu oraz pognębieniu adwersarza. Z empatią wiąże się też gotowość na wysłuchanie często wielu długich historii, doprawionych morzem łez. Znalezienie równowagi pomiędzy chłodnym profesjonalizmem i dystansem a „ludzkim” podejściem jest bardzo ważne. Dobry adwokat powinien być również gotowy na merytoryczne wsparcie swoich klientów, niezależnie od etapu postępowania. Osoby, które są dobrze i rzetelnie informowani przez swojego obrońcę o aktualnym przebiegu sprawy zazwyczaj korzystniej wypadają podczas rozpraw. Nie da się również pominąć ważnej cechy, jaką jest praktycyzm. Każde działanie podejmowane przez adwokata powinno mieć jakiś konkretny cel. Postępowanie powinno być prowadzone tak, aby jak najmniejszym kosztem, nie tylko finansowym, ale też emocjonalnym, doprowadzić do korzystnego rozwiązania danej sprawy.

Profesjonalny i dyskretny prawnik z całą pewnością ułatwi trudy postępowania z gałęzi prawa rodzinnego. Warto przed dokonaniem wyboru odpowiedniego fachowca przeprowadzić dobry research, nie tylko pośród swoich bliższych i dalszych znajomych, ale także w internecie, aby być pewnym swojego wyboru. Nie warto w tych trudnych momentach dokładać sobie zmartwień, powodowanych przez niekompetentnego obrońcę.