Spotkanie

Kiedy opłaca się kupno zadłużonej spółki?

Spółki prawa handlowego należą do przedmiotów obrotu rynkowego, co w praktyce oznacza, że mogą być kupowane i sprzedawane. O ile kupowanie gotowych spółek bez zadłużenia jest zjawiskiem logicznym, którego opłacalność jest oczywista dla wielu z nas, to jednak opłacalność kupowania spółek z długami może być dla wielu z nas zastanawiająca.

Uczciwe kupno zadłużonych spółek

Kobieta na spotkaniuZakup gotowej spółki bez zadłużenia to oszczędność czasu i formalności dla osób, które chcą szybko rozpocząć prowadzenie działalności lub starają się o przyznanie dotacji unijnych. Spółka, która istniała już na rynku przez jakiś czas posiada wszystkie niezbędne dokumenty rejestracyjne, jest zgłoszona w Krajowym Rejestrze Sądowym i ma nadane wszystkie numery konieczne do prowadzenia działalności, takie jak NIP, REGON czy KRS. Całość formalności związanych z zakupem gotowej spółki od profesjonalnej formy zajmuje zwykle nie więcej niż dwa dni, a rozpoczęcie działalności jest możliwe zaraz po podpisaniu stosownych dokumentów zakupu u notariusza. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku ubiegania się o dofinansowanie ze środków unijnych, gdzie szereg koniecznych do spełnienia formalności sprawia, że na wydłużony proces rejestracji własnej spółki może zabraknąć czasu.

SpotkanieJak widać, zalet wynikających z kupna gotowej spółki jest wiele, ale zastanawiające dla wielu z nas jest to, jak opłacalny może być zakup spółki z długami. Tymczasem osiągnięcie zysku w tym przypadku jest możliwe i to na wiele sposobów. Dla firmy handlującej długami uczciwe kupno zadłużonej spółki jest jak zakup zwykłego towaru w każdej innej branży, bowiem powodzenie działalności takiego przedsiębiorstwa nie polega na konieczności osiągnięcia zysku, a na konieczności ciągłego obrotu kapitałem. Niekiedy korzyści mogą wynikać również z przejęcia znaku handlowego firmy, kory niekiedy jest bardzo wartościowy.Wartość najdroższego na świecie brandu szacowana jest na 77 miliardów USD. Niekiedy ogromne znaczenie ma także długa historia gospodarcza, która daje możliwość startowania w przetargach o zamówienia publiczne czy ubiegania się o udzielenie kredytu.

Biorąc pod uwagę ilość nieuczciwych ogłoszeń, które można w ostatnim czasie spotkać w sieci, warto przed sprzedażą spółki dokonać odpowiedniego wyboru firmy, która się tym zajmuje. Gwarancją uczciwości może być długoletnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw, a także opinie osób, które korzystały wcześniej z usług takiego przedsiębiorstwa. Ogromne znaczenie ma również przejrzystość i szybkość podejmowanych przez firmę działań.