pomoc kancelarii

Odpowiednia kancelaria do sprawy spadkowej

Najłatwiejsze sprawy spadkowe, niewymagające pomocy adwokata to te, w których widnieje tylko jeden spadkobierca. Takie spadkobranie można w zaledwie godzinę przeprowadzić u notariusza, bez oczekiwania na termin rozprawy. Niestety prawdą jest, że im więcej spadkobierców tym sprawa się komplikuje.

Jakie mogą występować komplikacje w sprawie spadku?

spadek Komplikacje związane są nie tylko z możliwością powstania różnych konfliktów między członkami rodziny, trudności pojawiają się też w momencie, kiedy spadkobiercy zamieszkują różne odległe zakątki Polski lub przebywają za granicą. Umówienie dogodnego terminu dla każdego członka postępowania jest niezwykle trudne, dlatego w takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do odpowiedniego sądu. Daje to możliwość ustanowienia pełnomocnika, który w imieniu danej osoby stawi się na sali sądowej — w kancelarii notarialnej jest to niestety niemożliwe, a obecność wszystkich ustawowych, jak i testamentowych spadkobierców, nawet tych w testamencie pominiętych, jest absolutnie obowiązkowa. Oprócz tego wyznaczenie daty postępowania przez sąd zazwyczaj mobilizuje wszystkich jej uczestników do stawienia się na rozprawie. Instytucja ta jest zauważalnie bardziej respektowana przez obywateli niż zwykła kancelaria. Białostoczaninowi, którego czeka postępowanie spadkowe, potrzebna będzie odpowiednia kancelaria – spadki w Białymstoku, tak samo, jak w każdym innym mieście, można załatwić w Sądzie Rejonowym lub kancelarii notarialnej.

pomoc kancelariiJeżeli spadkobierca przewiduje, że postępowanie będzie wiązało się z konfliktem, może zawczasu skonsultować się z prawnikiem, radcą prawnym lub notariuszem i porozmawiać o dostępnych opcjach i potencjalnych rozwiązaniach. Niekiedy spadkobiercy chcą ubiegać się o zachowek, starają się podważyć decyzje zmarłego o wydziedziczeniu lub nie potrafią porozumieć się w przypadku działu spadku — są to sprawy skomplikowane, które wymagają obecności prawnika, chociażby z powodu braku odpowiedniej wiedzy prawnej, aby móc się na własną rękę i z pozytywnym skutkiem reprezentować przed sądem. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków należy pamiętać, że termin na deklarację o odrzuceniu spadku lub przyjęciu mija po sześciu miesiącach od daty dowiedzenia się o śmierci zmarłego.

W przypadku upływu terminu spadek przyjmowany jest przez spadkobierców wprost, co wiąże się z przejęciem przez nich wszelkich możliwych długów oraz zobowiązań. Podjęcie kroków prawnych w odpowiednim czasie pozwala na podjęcie innych, alternatywnych kroków np. przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub jego odrzucenie.